UCHWAŁA NR XLV/322/2005
RADY MIEJSKIEJ W BARLINKU
z dnia 24 listopada 2005 r.
w sprawie regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Miasta i Gminy Barlinek
Na podstawie art. 90 f ustawy z dnia 07 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 . Nr 256, poz. 2572, Nr 273, poz. 2703, Nr 281, poz. 2781 i Nr 281, poz. 2781, z 2005 r. Nr 17, poz. 141, Nr 131, poz. 1091, Nr 122, poz. 1020, Nr 167, poz. 1400, Nr 94, poz. 788) uchwala się, co następuje:
Rozdział 1
Postanowienia ogólne
§1. Uchwala się Regulamin udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Miasta i Gminy Barlinek.
§2. Na finansowanie zasiłków szkolnych przeznacza się 3% dotacji celowej na dofinansowanie świadczeń pomocy materialnej o charakterze socjalnym, którą gmina otrzymuje z budżetu państwa.
Rozdział 2
Sposób ustalania wysokości stypendium szkolnego
§3. 1. Wysokość stypendium szkolnego uzależniona jest od sytuacji dochodowej uczniów. W tym celu zalicza się zakwalifikowanych do uzyskania stypendium szkolnego uczniów do dwóch grup dochodowych według kryterium:
I grupa: dochody miesięczne na członka rodziny do kwoty 158 zł
II grupa: dochody miesięczne na członka rodziny powyżej kwoty 158 zł do kwoty, o której mowa w art. 8, ust. 1, pkt. 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. Nr 64, póz. 593 z późn. zm.).
2. Wysokość stypendium szkolnego zależna jest od zakwalifikowania ucznia do grupy dochodowej:
I grupa - stypendium w wysokości 100% kwoty o której mowa w art. 6, ust. 2, pkt. 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. Nr 228. póz. 2255 z późn. zm.);
II grupa - stypendium w wysokości 80% kwoty określonej w art. 6, ust. 2, pkt. 2 -wymienionej wyżej ustawy.
3. Ustala się maksymalną kwotę indywidualnego uzupełnienia kwoty stypendium z tytułu sytuacji rodzinnej ucznia wynikające z okoliczności, o których mowa w art. 90 d, ust, l ustawy z dnia 07 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, póz, 2572 z późn. zm.) w wysokości nie większej niż 20% maksymalnej kwoty stypendium. Indywidualne uzupełnienie nie dotyczy uczniów zakwalifikowanych do l grupy dochodowej otrzymujących stypendium w pełnej wysokości. Jeśli suma stypendium obliczonego według grupy dochodowej plus uzupełnienie indywidualne przekroczy stypendium szkolne w pełnej wysokości, to uczeń otrzymuje stypendium w pełnej wysokości.
§ 4. 1. Przyznanie pomocy materialnej o charakterze socjalnym nastąpi pod warunkiem otrzymania przez gminę środków z budżetu państwa.
2. W przypadku, gdy suma przyznanych stypendiów dla uczniów spełniających kryteria określone w §1, ust. l jest większa niż kwota przeznaczona na ich wypłatę, pierwszeństwo w uzyskaniu stypendium mają uczniowie posiadający najniższe dochody.
3. W przypadku, gdy liczba uczniów spełniających kryteria, uprawniające do ubiegania się o stypendium szkolne jest większa niż liczba stypendiów do rozdysponowania według zasady określonej w § 3, pkt. 1 i 2 regulaminu, przyznaje się stypendium na okres krótszy niż 9 i 10 miesięcy, uwzględniając potrzeby edukacyjne danego ucznia i jego sytuację rodzinną.
Rozdział 3
Formy udzielania stypendium szkolnego w zależności od potrzeb uczniów.
§ 5. W zależności od potrzeb uczniów stypendium szkolne udziela się w następujących formach:
1) całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych.
2) pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym (szczególnie na zakup podręczników).
3) całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów nauki poza miejscem zamieszkania uczniom szkól ponadgimnazjalnych oraz słuchaczom kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych.
4) w formie świadczenia pieniężnego w wyjątkowych wypadkach określonych w art. 90 d, ust. 5 ustawy z dnia 07 września 1991 r. o systemie oświaty.
§ 6. O formie przyznania stypendium szkolnego decyduje Burmistrz uwzględniając potrzeby ucznia, opinię dyrektora szkoły i inne okoliczności zbadane przez Burmistrza.
Rozdział 4
Tryb i sposób udzielania stypendium szkolnego.
§ 7. 1. Stypendium szkolne przyznawane w formie o której mowa w § 3, ust. l , realizowane jest poprzez zwrot udokumentowanych wydatków.
2. Stypendium szkolne przyznane w formie o której mowa w § 3, ust. 2, realizowane jest poprzez zwrot wydatków za zakupione książki i materiały o charakterze edukacyjnym.
3. Stypendium szkolne w formie o której mowa w § 3t ust. 3, realizowane jest przez zwrot wydatków po przedstawieniu rachunków potwierdzających poniesione koszty.
4. Refundacja wydatków określona w powyższych formach następuje poprzez wypłatą gotówkową lub przelewem na bankowy rachunek rodziców (opiekunów prawnych) ucznia (wnioskodawcy) lub pełnoletniego ucznia.
5. Stypendium szkolne przyznane w formie świadczenia pieniężnego wypłacane jest gotówkowa lub przelewem na rachunek bankowy.
6. Szczegółowe warunki jakie powinny spełniać rozliczenia zwrotu wydatków z tytułu stypendium szkolnego zostaną uregulowane odrębnym zarządzeniem Burmistrza.
Rozdział 5
Tryb i sposób udzielania zasiłku szkolnego w zależności od zdarzenia losowego.
§ 8. 1. Zasiłek szkolny może być przyznany uczniowi znajdującemu się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego. Podstawą decyzji jest ́wniosek uzasadniający wpływ zdarzenia losowego na przejściowo trudną sytuację materialną ucznia.
2. Zasiłek szkolny przyznany w formie świadczenia pieniężnego realizuje się (udziela) poprzez wypłatą gotówkową lub polecenie przelewu na wskazany rachunek bankowy.
3. Zasiłek szkolny przyznany w formie pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym udziela się poprzez wypłatę gotówkową lub przelewem na bankowy rachunek rodziców lub pełnoletniego ucznia na podstawie udokumentowanych kosztów zakupu pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym.
4. Szczegółowe warunki jakie powinny spełniać rozliczenia zwrotu wydatków z tytułu zasiłku szkolnego zostaną uregulowane odrębnym zarządzeniem Burmistrza.
Rozdział 6
Postanowienia końcowe
§ 9. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Barlinek.
§ 10. Traci moc uchwała Nr XXXV/261/2005 Rady Miejskiej w Barlinku z dnia
31 marca 2005 roku w sprawie ustalenia regulaminu przyznawania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Miasta i Gminy Barlinek.
§ 11.Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego z mocą obowiązującą od dnia 01 stycznia 2006 roku.