Uchwała Nr XXXIX/470/2013
Rady Miejskiej w Barlinku
z dnia 11 kwietnia 2013 r.
w sprawie określenia szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów w zamian za uiszczoną opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Na podstawie art. 6r ust. 3 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach ( Dz. U. z 2012 r., poz. 391 z późn. zm.) uchwala się, co następuje:
§ 1. Określa się szczegółowy sposób i zakres świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości zamieszkałych i zagospodarowania tych odpadów, w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi na terenie Gminy Barlinek, w szczególności:
1) rodzaje i ilość odpadów komunalnych odbieranych od właścicieli nieruchomości,
2) częstotliwość ich odbierania,
3) sposób świadczenia usług przez Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, zwane dalej PSZOK.
§ 2. W zamian za uiszczoną opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi, bezpośrednio od właścicieli nieruchomości będą odbierane, następujące rodzaje odpadów komunalnych:
1) zmieszane odpady komunalne zebrane w przeznaczonych do tego celu pojemnikach,
2) zebrane selektywnie, w oddzielnych pojemnikach lub workach, frakcje odpadów:
a) papier, tektura, czasopisma, gazety, itp., w tym opakowania;
b) szkło i odpady opakowaniowe ze szkła bezbarwnego i kolorowego;
c) tworzywa sztuczne, w tym opakowania oraz opakowania wielomateriałowe i typu tetrapak;
d) metal, w tym odpady opakowaniowe, z możliwością umieszczenia w pojemniku lub worku przeznaczonym do zbierania tworzyw sztucznych;
e) odpady ulegające biodegradacji, w tym odpady opakowaniowe ulegające biodegradacji i odpady zielone;
3) pozostałe odpady zbierane selektywnie:
a) meble i inne odpady wielkogabarytowe;
b) przeterminowane leki i opakowania po lekach;
c) chemikalia i opakowania po chemikaliach, w tym farby, rozpuszczalniki, oleje odpadowe, itp.;
d) zużyte baterie i akumulatory;
e) zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny;
f) wszelkiego rodzaju lampy żarowe, halogenowe, świetlówki;
g) zużyte opony.
§ 3. Ustala się, iż od właścicieli nieruchomości odbierana będzie każda ilość odpadów komunalnych zebrana w przeznaczonych do tego celu workach lub pojemnikach.
§ 4. 1. Za selektywne zbieranie odpadów komunalnych uznaje się oddzielne gromadzenie na terenie nieruchomości odpadów wymienionych w § 2 pkt 1 i 2 w przeznaczonych do tego celu pojemnikach lub workach.
2. W przypadku, gdy odpady szkła, papieru, tworzyw sztucznych i opakowań wielomateriałowych, metalu i odpadów ulegających biodegradacji są zbierane w sposób selektywny, z zastrzeżeniem ust. 3, powinny być gromadzone:
1) w zabudowie jednorodzinnej i zagrodowej– w workach, przy czym worki te mogą być umieszczane w pojemnikach. Dopuszcza się gromadzenie odpadów selektywnych w workach także w zabudowie wielorodzinnej do 10 lokali.
2) na terenie nieruchomości zamieszkałych w zabudowie wielorodzinnej o liczbie lokali do 10 i powyżej - w pojemnikach.
3. Właściciel nieruchomości w zabudowie jednorodzinnej i zagrodowej do selektywnego zbierania odpadów ulegających biodegradacji, może korzystać z przydomowego kompostownika, który zobowiązany jest wykazać w złożonej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
4. Odpady powstałe na terenie nieruchomości, posegregowane niezgodnie z zasadami określonymi w niniejszej uchwale, traktowane będą jako odpady zmieszane,
5. Zabrania się gromadzenia w pojemnikach na odpady śniegu, lodu, gorącego popiołu i żużlu, gruzu budowlanego, szlamu, substancji toksycznych, żrących i wybuchowych, także odpadów poprodukcyjnych z działalności gospodarczej.
§ 5. 1. W zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi zarządzający wyposaży nieruchomości w worki służące do selektywnego zbierania odpadów komunalnych, jako część usługi w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości zebranych selektywnie.
2. Odpady remontowo-budowlane i rozbiórkowe, pochodzące z drobnych remontów domowych, gromadzone są w pojemnikach do tego przeznaczonych. Właściciel nieruchomości ma obowiązek zgłosić u przedsiębiorcy, z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem, zapotrzebowanie na podstawienie takiego pojemnika.
3. W przypadku, gdy ilość zebranych odpadów budowlano-remontowych przekroczy ilość 150 kg na osobę w gospodarstwie domowym w ciągu roku, właściciel zobowiązany jest zawrzeć z przedsiębiorcą odrębną umowę na wywóz tych odpadów, lub przekazać te odpady do PSZOK za dodatkową opłatą.
§ 6. Właściciel nieruchomości, przy jej wyposażaniu w pojemniki przeznaczone do zbierania odpadów komunalnych, zobowiązany jest dostosować pojemność pojemników do częstotliwości odbioru odpadów z nieruchomości oraz liczby osób korzystających z pojemników, kierując się normatywami określonymi w Regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Barlinek.
§ 7. 1. Odbieranie odpadów komunalnych (zmieszanych i selektywnych) od właścicieli nieruchomości zamieszkałych w zabudowie jednorodzinnej i zagrodowej prowadzone jest na terenie miejskim i wiejskim jeden raz na dwa tygodnie.
2. Odbieranie odpadów komunalnych (zmieszanych i selektywnych) od właścicieli nieruchomości zamieszkałych w zabudowie wielorodzinnej ( do 10 lokali) na terenie miejskim odbywa się z częstotliwością jeden raz w tygodniu, na terenie wiejskim – jeden raz na dwa tygodnie.
3. Odbieranie odpadów komunalnych zmieszanych od właścicieli nieruchomości zamieszkałych w zabudowie wielorodzinnej powyżej 10 lokali na terenie miejskim odbywa się z częstotliwością dwa razy w tygodniu, na terenie wiejskim – jeden raz w tygodniu, natomiast odpadów zbieranych selektywnie na terenie miejskim i wiejskim – jeden raz w tygodniu.
4. Pozostałe odpady zbierane selektywnie, o których mowa w § 2 pkt 3, odbierane są z nieruchomości co najmniej dwa razy w roku, według harmonogramu ogłoszonego przez Burmistrza Barlinka, bądź dostarczane przez właściciela nieruchomości w sposób ciągły bezpośrednio do PSZOK.
§ 8. 1. PSZOK świadczy usługi na rzecz mieszkańców w zakresie przyjmowania następujących frakcji odpadów:
1) pozostałe odpady zbierane selektywnie:
a) meble i inne odpady wielkogabarytowe;
b) przeterminowane leki i opakowania po lekach;
c) chemikalia i opakowania po chemikaliach, w tym farby, rozpuszczalniki, oleje odpadowe, itp.;
d) zużyte baterie i akumulatory;
e) zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny;
f) wszelkiego rodzaju lampy żarowe, halogenowe, świetlówki;
g) zużyte opony,
h) odpady budowlano- remontowe do wysokości 150 kg /na rok w przeliczeniu na jednego mieszkańca w gospodarstwie domowym,
2) zebrane selektywnie w oddzielnych pojemnikach lub workach frakcje odpadów:
a) papier, tektura, czasopisma, gazety, itp., w tym opakowania,
b) szkło i odpady opakowaniowe ze szkła bezbarwnego i kolorowego;
c) tworzywa sztuczne, w tym opakowania oraz opakowania wielomateriałowe i typu tetrapak;
d) metal, w tym odpady opakowaniowe, z możliwością umieszczenia w pojemniku lub worku przeznaczonym do zbierania tworzyw sztucznych;
e) odpady ulegające biodegradacji, w tym odpady opakowaniowe ulegające biodegradacji i odpady zielone.
2. Adres i godziny otwarcia PSZOK udostępnione są na stronie internetowej: bip.barlinek.pl.
§ 9. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Barlinka.
§ 10. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego z mocą obowiązującą od 1 lipca 2013 r.
|
Przewodniczący Rady Miejskiej w Barlinku
mgr Dariusz Zieliński
|