ZARZÄ„DZENIE nr 118/2004
Burmistrza Miasta i Gminy Barlinek
z dnia 03 grudnia 2004 r.
w sprawie: procedury opracowania Planu Rozwoju Lokalnego Miasta i Gminy Barlinek
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 6 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorzÄ…dzie gminnym
(tekst jedn. Dz. U.Nr 142, pÃłz. 1591 z 2001r. z pÃłÅºn. zm.)
PodejmujÄ…c dziaÅ‚ania majÄ…ce na celu opracowanie pierwszej edycji Planu Rozwoju Lokalnego Miasta i Gminy Barlinek optymalnie dobranego zarÃłwno pod wzglÄ™dem potrzeb strategicznych jak i możliwoÅ›ci finansowych miasta
Burmistrz Miasta i Gminy Barlinek
zarzÄ…dza:
§ 1
1. PowoÅ‚ać KomisjÄ™ KoordynacyjnÄ… ds. Planu Rozwoju Lokalnego (zwanÄ… dalej „Komisją”), w skÅ‚ad ktÃłrej wchodzÄ… osoby wymienione w zaÅ‚Ä…czniku nr 1 do niniejszego zarzÄ…dzenia.
2. Na Przewodniczącego Komisji Koordynacyjnej ds. Planu Rozwoju Lokalnego powołać
3. Zastępcę Burmistrza Miasta i Gminy Barlinek “ Amelię Pakosz.
4. Na WiceprzewodniczÄ…cego Komisji Koordynacyjnej ds. Planu Rozwoju Lokalnego powoÅ‚ać Kierownika Referatu Inwestycji i Rozwoju Gospodarczego “ Janusza Zubyk.
5. Celem opracowania Planu Rozwoju Lokalnego jest:
1) stworzenie dokumentu pomocniczego w negocjacjach o uzyskanie dofinansowania z zewnÄ™trznych Å›rodkÃłw finansowych, na przedsiÄ™wziÄ™cia inwestycyjne realizowane na terenie miasta.
2) komunikacja wÅ‚adz samorzÄ…dowych z mieszkaÅ„cami w zakresie dÅ‚ugookresowych zamierzeÅ„ inwestycyjnych, uwzglÄ™dniajÄ…cych także wnioski/postulaty skÅ‚adane przez mieszkaÅ„cÃłw,
3) przedstawienie przyszÅ‚ym partnerom przedsiÄ™wzięć publiczno-prawnych dÅ‚ugookresowych planÃłw przedsiÄ™wzięć inwestycyjnych,
4) utworzenie bazy danych o wszystkich potrzebach inwestycyjnych miasta,
5) zgromadzenie danych o wszystkich rozpoczętych inwestycjach (koncepcje, dokumentacje techniczne, itp.)
6) konfrontacja potrzeb inwestycyjnych z możliwościami inwestycyjnymi,
7) unikniÄ™cie jednoczesnego otwierania zbyt wielu frontÃłw inwestycyjnych w stosunku do zdolnoÅ›ci finansowania miasta i gminy.
8) okreÅ›lenie w okresie wieloletnim poziomu wydatkÃłw planowanych do poniesienia z budżetu gminy i przeznaczonych na przedsiÄ™wziÄ™cia inwestycyjne miasta i gminy.
§ 2
1. Prace nad Planem Rozwoju Lokalnego (PRL) przebiegać bÄ™dÄ… wedÅ‚ug przyjÄ™tego harmonogramu, ktÃłry stanowi zaÅ‚Ä…cznik nr 2 do niniejszego zarzÄ…dzenia.
2. Plan Rozwoju Lokalnego posiadać bÄ™dzie formuÅ‚Ä™ planu „kroczÄ…cego”, tj. aktualizowanego corocznie z uzasadnionych powodÃłw obejmujÄ…cych m.in. :
1) zmiany w źrÃłdÅ‚ach finansowania PRL.
2) dezaktualizację zadań wprowadzonych do PRL.
§ 3
1. Przedmiotem planowania w PRL będą przedsięwzięcia inwestycyjne obejmujące:
1) wszelkie nakÅ‚ady zwiÄ…zane z realizacjÄ… danego projektu poczÄ…wszy od prac badawczych dot. tego projektu, wykupu gruntÃłw, itp. do zakoÅ„czenia prac budowlanych i oddania obiektu/Ãłw do użytku.
2) Modernizację istniejącego rzeczowego majątku trwałego i zakupy inwestycyjne.
3) Przedsięwzięcia inwestycyjne o wartości jednostkowej powyżej 20.000,-zł (z VAT).
2. Samodzielne przedsiÄ™wziÄ™cia inwestycyjne o wartoÅ›ci jednostkowej do 20.000,-zÅ‚ objÄ™te zostanÄ… prognozÄ… wydatkÃłw budżetowych na lata 2004-2006 oraz 2007-2013 sporzÄ…dzonÄ… przez Skarbnika Gminy.
3. Wartość remontÃłw odtworzeniowych objÄ™ta zostanie prognozÄ… wydatkÃłw budżetowych na lata 2004 “ 2006 oraz 2007-2013 sporzÄ…dzonÄ… przez Skarbnika Gminy.
§ 4
1. Skarbnik Gminy przedstawiajÄ…c opracowanÄ… prognozÄ™ potencjaÅ‚u inwestycyjnego miasta na lata 2004 “ 2006 oraz 2007-2013 wraz z dopuszczalnym poziomem zadÅ‚użenia miasta i gminy (przy zaÅ‚ożeniu pozyskania zewnÄ™trznych dÅ‚ugoterminowych Å›rodkÃłw finansowych ze źrÃłdeÅ‚ komercyjnych), przedÅ‚oży jednoczeÅ›nie opis parametrÃłw przyjÄ™tych w projekcji dochodÃłw oraz wydatkÃłw miasta i gminy.
2. OpracowujÄ…c projekcjÄ™, o ktÃłrej mowa w ust. 1 Skarbnik Gminy zasiÄ™ga wszelkich niezbÄ™dnych konsultacji celem opracowania danych, o ktÃłrych mowa w pkt. 8 i 9 zaÅ‚Ä…czonego harmonogramu, na wiarygodnym i stabilnym poziomie.
3. W trakcie prac nad PRL Skarbnik Gminy przedłoży Komisji pisemne propozycje (uwzględniające obowiązujące przepisy) dot. form i zasad dofinansowania przedsięwzięć inwestycyjnych podejmowanych przez podmioty realizujące usługi publiczne w imieniu Miasta.
4. Przed zakoÅ„czeniem prac nad PRL, Skarbnik Gminy dokona korekty projekcji dochodÃłw i wydatkÃłw z uwzglÄ™dnieniem zadaÅ„ inwestycyjnych przyjÄ™tych do tabeli WPI generujÄ…cych dodatkowe wydatki lub generujÄ…cych dodatkowe dochody. Korekty te zostanÄ… uwzglÄ™dnione przez Burmistrza Miasta i Gminy w ostatecznej wersji pierwszej edycji WPI.
§ 5
1. Wniosek przedsięwzięć inwestycyjnych do PRL (zwany dalej „wnioskiem”) składany może być wyłącznie na ujednoliconym wzorze stanowiącym załącznik nr 3 do niniejszego zarządzenia.
2. Do PRL przyjmowane będą wyłącznie wnioski przedsięwzięć inwestycyjnych kompletnie wypełnione i podpisane.
3. Kompletnie wypeÅ‚nione i podpisane wnioski przyjmuje od merytorycznych pracownikÃłw UrzÄ™du Miasta i Gminy Sekretarz Miasta i Gminy.
4. WnioskodawcÄ… przedsiÄ™wzięć inwestycyjnych mogÄ… być samodzielni pracownicy UrzÄ™du Miasta i Gminy, a także jednostki organizacyjne powiÄ…zane z budżetem gminy, w tym rÃłwnież spÃłÅ‚ki prawa handlowego.
5. Postulaty do PRL oraz wnioski skÅ‚adać mogÄ… także radni, stowarzyszenia i nieformalne grupy mieszkaÅ„cÃłw, organizacje reprezentujÄ…ce biznes lokalny i inne zorganizowane grupy spoÅ‚eczne - z uwzglÄ™dnieniem zapisÃłw w ust. 6.
6. Wszelkie postulaty i wnioski przedsiÄ™wzięć inwestycyjnych do PRL przyjmujÄ… pracownicy merytorycznie wÅ‚aÅ›ciwi dla charakteru danego wniosku “ nazwiska osÃłb oraz numery pokoi, w ktÃłrych można skÅ‚adać wnioski/postulaty okreÅ›la zaÅ‚Ä…cznik nr 4 do niniejszego zarzÄ…dzenia. ZÅ‚ożone wnioski weryfikowane sÄ… przez osoby merytoryczne okreÅ›lone w zaÅ‚Ä…czniku nr 4 i ewentualne ujmowane we wnioskach skÅ‚adanych przez te osoby do PRL. ZÅ‚ożone sugestie i postulaty (inicjatywy mieszkaÅ„cÃłw) stanowić mogÄ… podstawÄ™ wnioskÃłw skÅ‚adanych przez dane osoby do PRL. W przypadku nie ujÄ™cia przez osoby merytoryczne okreÅ›lone w zaÅ‚Ä…czniku nr 4 postulatu/wniosku zÅ‚ożonego przez grupy mieszkaÅ„cÃłw wymienionych w ust. 5, osoby te informujÄ… wnioskodawcÄ™ o przyczynie odstÄ…pienia od wniosku.
7. O terminie i trybie rozpoczÄ™cia przyjmowania wnioskÃłw od mieszkaÅ„cÃłw wymienionych w ust. 5 oraz kryteriach kwalifikacji zadaÅ„ do PRL, informuje media (zgodnie z harmonogramem) PrzewodniczÄ…cy Komisji Koordynacyjnej ds. Planu Rozwoju Lokalnego. Osoba wnioskujÄ…ca bÄ™dzie miaÅ‚ na uwadze kierunki rozwoju gminy ujÄ™te w priorytetach oraz celach Strategii Rozwoju Miasta i Gminy Barlinek..
8. Kryteria oceny zadań w projekcie zawiera załącznik nr 5.
§ 6
1. Okres konsultacji spoÅ‚ecznych przewidzianych w harmonogramie prac nad PRL obejmowaÅ‚ bÄ™dzie także konsultacje z podmiotami bÄ™dÄ…cymi dostawcami mediÃłw tj. energii, gazu, itd.
2. Celem kolejnych dziaÅ‚aÅ„ okreÅ›lonych w zaÅ‚Ä…czonym terminowo harmonogramie prac jest przedstawienie projektu PRL najpÃłÅºniej do 05.01.2005r. (dotyczy pisemnego projektu) oraz do dnia 30 października każdego roku (dotyczy kolejnych lat aktualizacji i sporzÄ…dzania WPI).
§ 7
1. Przy opracowywaniu Planu Rozwoju Lokalnego zsynchronizowanego ze Strategią Rozwoju Miasta i Gminy przyjmuje się zasadę otwartości przyjętego niniejszym zarządzeniem systemu prac nad PRL na ewentualne korekty, o ile usprawnią one przyjęty tryb pracy nad PRL bez wypaczenia jego celu i istoty oraz zachowają ostateczny planowany termin zakończenia prac nad pierwszą edycją PRL.
§ 8
ZarzÄ…dzenie realizowane bÄ™dzie przez Burmistrza Miasta i Gminy Barlinek we wspÃłÅ‚pracy z KomisjÄ… KoordynacyjnÄ… ds. PRL i RadÄ… MiejskÄ….
§ 9
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Burmistrz Miasta i Gminy Barlinek
___________________________