UCHWAŁA NR XXIX/231/2004
Rady Miejskiej w Barlinku
z dnia 28 października 2004 r.
w sprawie szczegółowych zasad udzielania pomocy publicznej dla przedsiębiorców w Mieście i Gminie Barlinek
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt. 8 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (Dz U z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.), oraz art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz U z 2002 r. Nr 9, poz. 84 z późn. zm.) uchwala się co następuje:
§ 1.1. Uchwała określa szczegółowe zasady udzielania pomocy publicznej dla małych i średnich przedsiębiorców w Mieście i Gminie Barlinek, w rozumieniu przepisów rozporządzenia nr 70/2001 z dnia 12 stycznia 2001 r. w sprawie zastosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw (Dz. Urz. WE L10 z 13.01.2001 r.).
2. Przy udzielaniu pomocy publicznej mają zastosowanie przepisy:
1) ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz U Nr 123, poz. 1291),
2) rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 21 kwietnia 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy dla małych i średnich przedsiębiorców w zakresie niektórych ulg podatkowych (Dz U Nr 95, poz. 954),
3) rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 kwietnia 2004 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania pomocy na zatrudnienie w zakresie niektórych ulg podatkowych (Dz U Nr 95, poz. 956),
4) innych przepisów wykonawczych do ustawy o której mowa w pkt. 1.
§ 2.1. W Mieście i Gminie Barlinek pomoc publiczna udzielana jest na:
1) nowe inwestycje,
2) tworzenie nowych miejsc pracy.
2. Pomoc publiczna polega na zastosowaniu ulg i zwolnień podatkowych w podatku od nieruchomości.
3. Wielkość pomocy publicznej jest uzależniona od wielkości wydatków poniesionych przez przedsiębiorcę na nowe inwestycje, oraz od ilości utworzonych nowych miejsc pracy.
4. Wartość brutto pomocy publicznej otrzymanej przez przedsiębiorcę w okresie trzech kolejnych lat nie może przekroczyć kwoty stanowiącej równowartość 100 tys. euro.
§ 3.1. Zwalnia się od podatku od nieruchomości przedsiębiorców, którzy poniosą nakłady na budowę, rozbudowę lub zakup zakładu, który został zlikwidowany lub zostałby zlikwidowany, jeśli nie zostałby kupiony, w wysokości:
1) nie mniejszej niż 10 tys. euro do 100 tys. euro – na 1 rok,
2) powyżej 100 tys. euro do 500 tys. euro – na 2 lata,
3) powyżej 500 tys. euro do 2 mln euro – na 3 lata,
4) powyżej 2 mln euro – na 4 lata.
2. Na terenie wiejskim okres zwolnienia wynosi:
1) przy nakładach nie mniejszych niż 10 tys. euro do 100 tys. euro – 2 lata,
2) powyżej 100 tys. euro do 500 tys. euro – 4 lata,
3) powyżej 500 tys. euro do 2 mln euro – 5 lat,
4) powyżej 2 mln euro – 6 lat.
3. Zwolnienie od podatku dotyczy nieruchomości powstałej lub zakupionej w wyniku poniesionych nakładów inwestycyjnych, o których mowa w ust. 1.
4. Warunkiem udzielenia zwolnienia jest:
1) prowadzenie przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej w powstałym lub zakupionym zakładzie o którym mowa w ust. 1 przez okres co najmniej 5 lat od zakończenia inwestycji, a wkład własny przedsiębiorcy w jej finansowanie wyniesie co najmniej 25 %,
2) przyrost netto zatrudnienia w przedsiębiorstwie w ciągu sześciu miesięcy po zakończeniu inwestycji co najmniej o 10 % i utrzymanie zwiększonego poziomu zatrudnienia co najmniej przez 3 lata,
3) co najmniej 70 % przyrostu zatrudnienia o którym mowa w pkt. 2 dotyczy osób zameldowanych w gminie Barlinek.
5. Przyrost zatrudnienia o którym mowa w pkt. 2 ust. 3 zaokrągla się w górę, do pełnych etatów zatrudnienia.
6. Wartość nakładów inwestycyjnych o których mowa w ust. 1 przelicza się na euro wg kursu NBP z dnia złożenia wniosku, o którym mowa w § 6, ust. 1.
7. Przedsiębiorca korzystający z pomocy określonej w niniejszym paragrafie nie może jednocześnie korzystać z pomocy o której mowa w § 4.
§ 4.1. Zwalnia się od podatku od nieruchomości także przedsiębiorców, którzy zatrudnią nowych pracowników, bez udokumentowania wydatków na inwestycje, o których mowa w § 3, ust. 1.
2. Kwota zwolnienia od podatku nie może przekroczyć 25 % kosztów poniesionych przez przedsiębiorcę na zatrudnienie nowych pracowników w okresie dwóch lat, na które składają się koszty wynagrodzenia brutto oraz obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne. Nie może także przekroczyć kwoty podatku należnego gminie w okresie dwóch lat stosowania pomocy.
3. Warunkiem udzielenia zwolnienia o którym mowa w ust. 1 jest:
1) przyrost netto liczby pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w przedsiębiorstwie w porównaniu do średniego stanu zatrudnienia z ostatnich 12 miesięcy, w przeliczeniu na osoby zatrudnione w pełnym wymiarze czasu pracy,
2) utrzymanie nowo utworzonych miejsc pracy przez okres co najmniej 3 lat, licząc od daty wydania decyzji, o której mowa w § 5, ust. 4
3) na nowo utworzonych miejscach pracy zostaną zatrudnione osoby bezrobotne, w tym co najmniej 75 % spośród tych osób powinno być zameldowanych w gminie Barlinek,
4) udział własny przedsiębiorcy w kosztach zatrudnienia, rozumiany jako środki nie uzyskane z pomocy publicznej, wyniesie co najmniej 25 %.
§ 5. 1. Wniosek o udzielenie pomocy publicznej na tworzenie nowych miejsc pracy powinien zostać złożony w Urzędzie Miasta i Gminy w Barlinku przed zatrudnieniem osób, dla których tworzone są miejsca pracy.
2. Wniosek powinien zawierać niezbędne dane dotyczące przedsiębiorcy tj. nazwę i adres przedsiębiorcy, Nr NIP i REGON, datę wniosku, planowany wzrost liczby nowych miejsc pracy na określony okres i jego uzasadnienie, a także podpisy osób upoważnionych.
3. Do wniosku należy załączyć:
1) oświadczenia o spełnieniu warunków do otrzymania pomocy, o których mowa w § 4, ust. 3, pkt. 1 do 4.
2) oświadczenie o pomocy publicznej uzyskanej w okresie trzech lat poprzedzających dzień złożenia wniosku.
4. Po spełnieniu warunków udzielenia pomocy na tworzenie nowych miejsc pracy, Burmistrz Miasta i Gminy Barlinek wydaje decyzję o przyznaniu ulgi lub zwolnienia od podatku od nieruchomości, w ciągu 30 dni od dnia złożenia kompletnego wniosku przez przedsiębiorcę.
§ 6. 1. Wniosek o udzielenie pomocy publicznej z tytułu poniesienia nakładów na nowe inwestycje, o których mowa w § 3 ust. 1, powinien zostać złożony w Urzędzie Miasta i Gminy w Barlinku przed rozpoczęciem inwestycji. W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się złożenie wniosku w trakcie realizacji inwestycji lub w okresie 3 miesięcy po zakończeniu inwestycji.
2. Wniosek powinien zawierać niezbędne dane dotyczące przedsiębiorcy tj. nazwę i adres przedsiębiorcy, Nr NIP i REGON, datę wniosku, opis planowanych nakładów inwestycyjnych i ich wartość, uzasadnienie wniosku, oraz podpisy osób upoważnionych.
3. Do wniosku należy załączyć:
1) oświadczenie o spełnieniu warunków do otrzymania pomocy, o których mowa w § 3, ust. 3, pkt. 1 do 3,
2) oświadczenie o pomocy publicznej uzyskanej w okresie trzech lat poprzedzających dzień złożenia wniosku.
3) po poniesieniu wydatków, wniosek należy uzupełnić o dokumenty potwierdzające nakłady poniesione na inwestycje, o których mowa w § 3, ust.1 ( do wglądu należy przedłożyć oryginały tych dokumentów),
4. Po spełnieniu warunków udzielenia pomocy na nowe inwestycje, Burmistrz Miasta i Gminy Barlinek wydaje decyzję o przyznaniu ulgi lub zwolnienia od podatku od nieruchomości, w ciągu 30 dni od dnia złożenia kompletnego wniosku przez przedsiębiorcę.
§ 7. Przedsiębiorca korzystający z pomocy na tworzenie nowych miejsc pracy powinien w terminie 14 dni po zakończeniu każdego półrocza przedłożyć w Urzędzie Miasta i Gminy w Barlinku:
1) informację o wielkości zatrudnienia w przedsiębiorstwie w minionym półroczu w przeliczeniu na pełne etaty, w tym o ilości pracowników nowo zatrudnionych, o których mowa w § 4, ust. 1 uchwały.
2) zestawienie kosztów zatrudnienia nowych pracowników w minionym półroczu, o których mowa w § 4, ust. 2 uchwały.
§ 8.1. Urząd Miasta i Gminy w Barlinku zgodnie z potrzebami weryfikuje dokumenty dotyczące pomocy, złożone przez przedsiębiorcę.
2. W razie potrzeby pracownicy Urzędu przeprowadzają doraźne kontrole w przedsiębiorstwie korzystającym z pomocy publicznej.
§ 9.1. Przedsiębiorca korzystający z pomocy publicznej zobowiązany jest zawiadomić pisemnie Urząd Miasta i Gminy w Barlinku o utracie uprawnienia do korzystania ze zwolnienia lub ulgi podatkowej najpóźniej w terminie 14 dni od powstania okoliczności powodujących utratę warunków do uzyskania pomocy.
2. Przedsiębiorca który w terminie określonym w ust. 1 zawiadomi Urząd Miasta i Gminy o utracie warunków do ulg lub zwolnień podatkowych, traci prawo do tej formy pomocy publicznej poczynając od miesiąca, w którym utracił te warunki.
3. Przedsiębiorca który nie dopełnił terminowo zawiadomienia o okolicznościach, o których mowa w ust. 1, lub nie złożył w terminie informacji lub zestawienia kosztów o których mowa w § 7, traci prawo do pomocy publicznej poczynając od początku roku podatkowego, w którym te okoliczności wystąpiły.
4. Przedsiębiorca który wprowadził organ podatkowy w błąd co do spełnienia warunków od których uzależniona jest pomoc, traci całkowicie prawo do pomocy o której mowa w uchwale.
5. Przedsiębiorca który utracił prawo do pomocy zobowiązany jest do zwrotu kwoty udzielonej pomocy wraz z odsetkami w wysokości ustalonej jak dla zaległości podatkowej, w terminie 14 dni od daty utraty uprawnień do korzystania z pomocy udzielonej przez gminę.
§ 10. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Barlinek.
§ 11. Traci moc uchwała Rady Miejskiej Nr XLIV/410/2002 z dnia 29 sierpnia 2002 roku w sprawie określenia zasad stosowania pomocy publicznej dla przedsiębiorców w Mieście i Gminie Barlinek.
§ 12. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego.