Barlinek, 06.10.2017
OGŁOSZENIE
o Sprawozdaniu z przeprowadzonych konsultacji społecznych
Lokalnego Programu Rewitalizacji Gminy Barlinek na lata 2017-2023
Na podstawie art. 5a ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2016, poz. 446 i 1579) oraz uchwały Nr XIX/253/2016 Rady Miejskiej w Barlinku z dnia 25 lutego 2016r. w sprawie zasad i trybu przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami Gminy Barlinek
Burmistrz Barlinka
informuje o sprawozdaniu z przeprowadzonych konsultacji społecznych dotyczących projektu Lokalnego Programu Rewitalizacji Gminy Barlinek na lata 2017-2023.
Celem konsultacji było zebranie uwag, opinii i propozycji dotyczących projektu Lokalnego Programu Rewitalizacji Gminy Barlinek na lata 2017-2023.
Konsultacje prowadzone były w dniach od 17.08.2017do 6.09.2017. Przez cały czas trwania konsultacji projekt Lokalnego Programu Rewitalizacji Gminy Barlinek na lata 2017-2023 dostępny był do wglądu w wersji elektronicznej w Biuletynie Informacji Publicznej pod adresem http://gmina.barlinek.sisco.info/ oraz na stronie internetowej Gminy Barlinek pod adresem http://www.barlinek.pl/, w wersji papierowej w pokoju nr 8 Urzędu Miejskiego w Barlinku w godzinach urzędowania. Ogłoszenie o prowadzonych konsultacjach społecznych opublikowane zostało w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Barlinku, na stronie internetowej Gminy Barlinek www.barlinek.pl oraz tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego w Barlinku. Uwagi i wnioski do projektu Programu można było zgłaszać drogą elektroniczną na adres: fundusze@barlinek.pl, drogą korespondencyjną na adres Urzędu Miejskiego w Barlinku, bezpośrednio do Biura Obsługi Interesanta w Urzędzie Miejskim w Barlinku.
W ramach konsultacji wpłynęły następujące uwagi/opinie:
- wniosek LFE Poland sp. z o.o. dotyczący prośby objęcia obszarem rewitalizacji obszaru dawnych Zakładów Urządzeń Okrętowych Bomet w Barlinku i uwzględnienia w projektach podstawowych następujących działań, których realizatorem będzie LFE Poland, tj. „Kształcenie zawodowe i podnoszenie kwalifikacji pracowników firmy”, „Rozwój technologiczny przedsiębiorstwa”;
- opinia i uwagi Pana Krzysztofa Rosenkiewicz do zapisów w projekcie Lokalnego Programu Rewitalizacji Gminy Barlinek na lata 2017-2023 i obszaru rewitalizacji;
- uwagi Powiatu Myśliborskiego i Dyrektora Zespółu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. kpt. hm. Andrzeja Romockiego „Morro” w Barlinku do zapisów w projekcie Lokalnego Programu Rewitalizacji Gminy Barlinek na lata 2017-2023 oraz wniosek o aktualizację zakresu projektu pn. „Przeprowadzenie działań inwestycyjnych na terenie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. kpt. hm. Andrzeja Romockiego ,,Morro” w Barlinku przy ul. Szosowej 2”.
Zgłoszone w ramach konsultacji uwagi i opnie zostały uznane za zasadne i uwzględnione
w projekcie Lokalnego Programu Rewitalizacji Gminy Barlinek na lata 2017-2023. Naniesiono ogólne uwagi i zaktualizowano zapisy ww. dokumencie.
Ponadto za uzasadnione uznano włączenie do obszaru rewitalizacji obszaru dawnych Zakładów Urządzeń Okrętowych Bomet w Barlinku. Zgodnie z Wytycznymi w zakresie rewitalizacji w programach operacyjnych na lata 2014-2020, „w skład obszaru rewitalizacji mogą wejść obszary występowania problemów przestrzennych, takich jak tereny poprzemysłowe (w tym poportowe i powydobywcze), powojskowe lub pokolejowe, wyłącznie w przypadku, gdy przewidziane dla nich działania są ściśle powiązane z celami rewitalizacji dla danego obszary rewitalizacji”. W oparciu o przeprowadzoną diagnozę na terenie Gminy Barlinek zidentyfikowano niezamieszkałe tereny zdegradowane, gdzie podjęcie działań rewitalizacyjnych będzie miało istotny wpływ na przeciwdziałanie negatywnym zjawiskom społecznym i ekonomicznym. Są to tereny Startego Tartaku, teren za ulicą Długą i obszar Zespołu Szkół nr 1. Ponadto w ramach konsultacji społecznych do obszaru rewitalizacji włączono obszary dawnych Zakładów Urządzeń Okrętowych Bomet. Tereny te charakteryzują się dużym potencjałem rozwoju. Działalność Zakładu przyczyniła się do rozwoju szkolnictwa zawodowego w Barlinku na poziomie technicznym i zawodowym. Zakład odgrywał znaczącą rolę w rozwoju miasta – zatrudniał ponad 1500 osób, budował mieszkania, tworzył infrastrukturę sportową, kulturalną i społeczną w Barlinku. Upadek Zakładu przyczynił się do wzrostu bezrobocia oraz konieczności przekwalifikowania się lub migracji za pracą dotychczasowych pracowników branży metalowej, stąd niezwykle istotne jest podjęcie działań rewitalizacyjnych na ww. obszarze. Jest to niezamieszkały obszar poprzemysłowy, przy czym włączenie go do obszaru rewitalizacji i podjęcie działań rewitalizacyjnych umożliwi ograniczenie występujących negatywnych zjawisk społeczno-gospodarczych. Pomimo, iż teren ten nie łączy się bezpośrednio z centrum Barlinka, jako zdegradowany obszar poprzemysłowy negatywnie oddziałuje na całe miasto. Brak podjęcia działań na tym obszarze może spowodować jeszcze większą jego degradację. Istotną zdiagnozowaną barierą w rozwoju Barlinka jest brak nowych inwestorów, którzy ożywiliby rynek pracy.
Ponadto w swoich uwagach, Pan Krzysztof Rosenkiewicz postulował o włączenie do obszaru rewitalizacji miejscowości Laskówko oraz Wilcze. Miejscowości te zostały zdiagnozowane w Lokalnym Programie Rewitalizacji Gminy Barlinek na lata 2017-2023 jako obszary zdegradowane, przy czym ze względu na niski potencjał rozwoju, nie objęto ich obszarem rewitalizacji. Obszar rewitalizacji zgodnie z definicją „może obejmować całość lub część obszaru zdegradowanego” i jest to obszar, na którym „z uwagi na istotne znaczenie dla rozwoju lokalnego, zamierza się prowadzić rewitalizację”. Miejscowości Laskówko i Wilcze nie zostały uznane za obszary, które charakteryzują się istotnym znaczeniem dla rozwoju lokalnego. W Laskówku znajdują się budynki komunalne, w części których zlokalizowane są lokale socjalne o obniżonym standardzie i czynszu. Zamieszkują je w części rodziny i środowiska dysfunkcyjne, z różnymi problemami, pobierające świadczenia pomocy społecznej. Sytuacja ta jest często tymczasowa. Z kolei w miejscowości Wilcze problem dotyczy głównie jednej rodziny dysfunkcyjnej z wieloma różnymi problemami, pobierającej świadczenia pomocy społecznej. Nieobjęcie ww. miejscowości procesem rewitalizacji nie oznacza jednak brak realizacji działań zmierzających do poprawy stanu na tym obszarze. Środowiska zamieszkujące ww. miejscowości objęte są wsparciem Ośrodka Pomocy Społecznej w Barlinku, w postaci m.in. pracy socjalnej, działań nakierowanych na jednostkę i rodzinę czy działań środowiskowych. Nie zaplanowano dla nich natomiast działań rewitalizacyjnych.