UCHWAŁA Nr IV/40/2003
Rady Miejskiej w Barlinku
z dnia 24 kwietnia 2003r
w sprawie: zasad usytuowania na terenie Gminy Barlinek miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych.
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 i art. 40 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591, z 2002 r. Nr 23, poz. 220, Nr 62, poz. 558, Nr 113, poz. 984, Nr 153, poz. 1271 oraz Nr 214, poz. 1806) oraz art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz.U. z 2002 r. Nr 147, poz. 1231, Nr 167, poz. 1372) uchwala co następuje:
§1. Ustala się następujące zasady usytuowania na terenie Gminy Barlinek miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych.
§2. 1. Nie wydaje się zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych na terenie oraz w punktach usytuowanych w bezpośredniej bliskości:
- szkół,
- przedszkoli,
- cmentarzy,
- obiektów kultu religijnego.
- szpitala.
2. Położenie punktu sprzedaży musi być zgodne z planem zagospodarowania przestrzennego.
§3. Sprzedaż napojów alkoholowych odbywa się wyłącznie w oparciu o zezwolenie wydawane przez Burmistrza Miasta i Gminy Barlinek lub osobę do tego upoważnioną.
§4. 1. Ustala się następujące rodzaje zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych:
- rodzaju A - do 4,5% zawartości alkoholu oraz piwo,
- rodzaju B - powyżej 4,5% do 18% zawartości alkoholu (z wyjątkiem piwa),
- rodzaju C - powyżej 18% zawartości alkoholu.
2. Ustala się następujące rodzaje zezwoleń ze względu na sposób sprzedaży:
- I - przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży,
- II - przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży,
- III - jednorazowe,
- IV - przyjęciowe (okolicznościowe - na organizację przyjęć.)
§5. Zezwolenia na sprzedaż napojów o zawartości powyżej 4,5% alkoholu (z wyjątkiem piwa) przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży jak i w miejscu sprzedaży są wydawane w granicach liczby (limitu) punktów sprzedaży ustalonej przez Radę Miejską w Barlinku.
§ 6. Sprzedaż napojów alkoholowych rodzaju A(piwo) przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży prowadzona może być w punktach:
- posiadających decyzję na prowadzenie działalności handlowej,
- nie będących częścią lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym.
§ 7.1. Sprzedaż napojów alkoholowych rodzaju B(wino) i C(wódka) ( z wyjątkiem piwa) przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży może być prowadzona w punktach sprzedaży, którymi są:
1) sklepy z artykułami spożywczymi,
2) wydzielone stoiska w punktach sprzedaży detalicznej z artykułami spożywczymi,
3) kioski wielobranżowe w hotelach.
2. Punkty sprzedaży wymienione w ust. 1 pkt. 1 i 2:
1) muszą posiadać decyzję o przeznaczeniu lokalu na działalność handlową,
2) nie mogą być w hurtowniach,
3) nie mogą być w budynkach wielorodzinnych gdzie część pomieszczeń lokalu mieszkalnego przeznaczono na działalność gospodarczą (handlową),
4) nie mogą być tymczasowym obiektem budowlanym jak kioski uliczne, obiekty kontenerowe itp. zgodnie z prawem budowlanym.
§ 8. Sprzedaż piwa przeznaczonego do spożycia w miejscu sprzedaży może być prowadzona w ogródkach gastronomicznych posiadających pozytywną opinię (postanowienie) Powiatowej Inspekcji Sanitarnej.
§ 9. 1. Sprzedaż napojów alkoholowych A(piwo), B(wino), C(wódka) przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży może być prowadzona w lokalu gastronomicznym:
1) posiadającym decyzję o przeznaczeniu lokalu na działalność gastronomiczną,
2) nie będącym częścią lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym,
3) nie będącym tymczasowym obiektem budowlanym.
2. Wymagania ust. 1 pkt. 3 nie dotyczą napojów alkoholowych A(piwo).
§10. Dopuszcza się wydawanie zezwoleń jednorazowych na imprezy okolicznościowe (np. festyny) w innych miejscach niż wyznaczone na co wymagana jest dodatkowa zgoda właściciela terenu lub lokalu.
§11. Sprzedaż, podawanie i spożywanie napojów alkoholowych może się odbywać na imprezach na otwartym powietrzu gdzie wymagana jest zgoda organizatora imprezy.
§12. 1. Mogą być wydawane zezwolenia jednorazowe na obsługę imprezy okolicznościowej lub na wolnym powietrzu z wyłączeniem zawodów sportowych, do których nie stosuje się przepisów §2 ust. 2, §5, 6, 7 , 9.
2. Zezwolenia jednorazowe mogą otrzymać wyłącznie przedsiębiorcy posiadający ważne zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych na czas określony oraz Ochotnicza Straż Pożarna.
§13. Mogą być wydawane zezwolenia przyjęciowe przedsiębiorcom, których działalność polega na organizacji przyjęć. Do zezwoleń tych nie stosuje się przepisów §2 ust. 2, §5, 6, 7 , 9.
§14. Warunkiem uzyskania zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych jest spełnienie wymogów wynikających z:
- ustawy z dnia 26.10.1982 roku o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2002. Nr 147 poz. 1231 ze zmianami),
- uchwały Rady Miejskiej w sprawie liczby punktów sprzedaży napojów zawierających powyżej 4.5% alkoholu (z wyjątkiem piwa) przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży (detal) lub odpowiednio w miejscu sprzedaży (gastronomia).
§15. Wydane dotychczas zezwolenia pozostają ważne do czasu określonego w zezwoleniu.
§ 16. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy.
§ 17. Traci moc uchwała Nr XXXVII/337/2001 Rady Miejskiej w Barlinku z dnia 28 grudnia 2001 r. w sprawie zasad usytuowania na terenie gminy miejsc sprzedaży napojów alkoholowych i warunków sprzedaży tych napojów.
§ 18. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego.