UCHWAŁA NR XXXVI/269/2005
Rady Miejskiej w Barlinku
z dnia 28 kwietnia 2005 r.
w sprawie określenia szczegółowych zasad i trybu umarzania wierzytelności jednostek organizacyjnych Miasta i Gminy Barlinek z tytułu należności pieniężnych, do których nie stosuje się przepisów ustawy – Ordynacja podatkowa, udzielania innych ulg w spłacaniu tych należności oraz wskazania organów do tego uprawnionych
Na podstawie art. 34 a ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz U Nr 155, poz. 1014 z późn. zm.), uchwala się co następuje:
§ 1. Określa się szczegółowe zasady postępowania z wierzytelnościami pieniężnymi,
do których nie stosuje się przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz U Nr 137 poz. 926 z późn. zm.),przysługującymi jednostkom organizacyjnym Miasta i Gminy Barlinek od:
- osób fizycznych,
- osób prawnych,
- jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej.
§ 2. Zasady dotyczą umarzania, odraczania terminu zapłaty oraz rozkładania na raty wierzytelności m.in. z tytułu:
- dochodów z majątku gminy – sprzedaż, czynsze najmu i dzierżawy, opłaty za wieczyste użytkowanie, przekształcenie wieczystego użytkowania na własność,
- dochodów za świadczone przez jednostki organizacyjne gminy usługi,
- kar umownych należnych od wykonawców umów zlecenia, umów o dzieło, usług.
§ 3. Ilekroć w uchwale jest mowa o:
- jednostce organizacyjnej Miasta i Gminy Barlinek rozumie się przez to gminne jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gminne instytucje kultury,
- decyzji – rozumie się przez to wyrażone na piśmie oświadczenia woli uprawnionego organu do umarzania należności lub udzielania innych ulg w spłacie,
- wierzytelności – rozumie się przez to wierzytelności, o których mowa w § 2 obejmujące należności pieniężne (należność główną) przypadającą od jednego dłużnika, wraz z należnymi odsetkami i kosztami dochodzenia należności (należności uboczne), istniejącymi w chwili podejmowania decyzji,
- miesięcznym wynagradzaniu – rozumie się przez to kwotę przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w roku poprzedzającym podjęcie decyzji o umorzeniu, ogłoszonego w Monitorze Polskim przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego dla celów naliczania odpisu za zakładowy fundusz świadczeń socjalnych.
§ 4. 1. Wierzytelność może być umorzona w całości jeżeli:
1) wierzytelności nie ściągnięto w toku postępowania likwidacyjnego lub upadłościowego,
2) dłużnika będącego osobą fizyczną nie można ustalić, lub dłużnik zmarł, nie pozostawiając żadnego majątku lub pozostawił nieruchomości podlegające egzekucji na podstawie odrębnych przepisów, albo pozostawił przedmioty codziennego użytku domowego, których wartość nie przekracza łącznej kwoty równej 3 krotności miesięcznego wynagrodzenia, o którym mowa w § 3 oraz nie ma spadkobierców, którzy weszliby w jego prawa i obowiązki majątkowe,
3) dłużnik będący osobą prawną został wykreślony z właściwego rejestru osób prawnych przy jednoczesnym braku majątku, z którego można by egzekwować należność, a odpowiedzialność z tytułu należności nie przechodzi z mocy prawa na osoby trzecie,
4) ściągnięcie wierzytelności zagraża ważnym interesom dłużnika, a w szczególności jego egzystencji,
5) zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty wyższej od kosztów dochodzenia i egzekucji tej wierzytelności lub postępowanie egzekucyjne okazało się nieskuteczne.
2. Umorzenie w przypadku określonym w ust. 1 pkt. 4 może nastąpić na wniosek dłużnika, a w przypadkach określonych ust. 1 pkt. 1,2,3,5 również z urzędu.
§ 5. 1. W przypadkach gospodarczo uzasadnionych lub zasługujących na uwzględnienie
z innych przyczyn, termin zapłaty całości lub części wierzytelności może być odroczony.
2. Z tych samych przyczyn całość wierzytelności może być rozłożona na raty.
3. Przy odraczaniu terminu płatności wierzytelności lub rozkładaniu wierzytelności na raty bierze się pod uwagę możliwości płatnicze dłużnika oraz uzasadniony interes jednostki organizacyjnej gminy.
4. Od wierzytelności, których termin zapłaty odroczono lub rozłożono na raty nie pobiera się odsetek za zwłokę za okres od wydania decyzji do upływu terminu zapłaty określonych w decyzji.
5. Jeżeli dłużnik nie spłaci w terminie lub w pełnej wysokości wierzytelności lub ustalonych decyzją rat, pozostała do zapłaty wierzytelność staje się natychmiast wymagalna wraz z należnymi odsetkami za zwłokę, w tym również odsetkami za okres o którym mowa w ust. 4.
§ 6. 1. Wierzytelność może być umorzona w całości lub części mimo braku okoliczności wymienionych w § 4, jeżeli postępowanie wyjaśniające wykaże, że za umorzeniem przemawiają uzasadnione względy społeczno – ekonomiczne.
2. Wierzytelność może być umorzona z przyczyn, o których mowa w ust. 1 tylko wówczas, gdy odroczenie terminu zapłaty lub rozłożenie na raty nie zapewnia spłaty tej należności.
3. Umorzenie należności, za którą odpowiada solidarnie więcej niż jeden dłużnik może nastąpić, gdy okoliczności uzasadniające umorzenie zachodzą wobec wszystkich zobowiązanych.
§ 7.1. Do umorzenia wierzytelności uprawnieni są kierownicy jednostek organizacyjnych gminy, o których mowa w § 3 uchwały.
2. Jeśli wartość wierzytelności przekracza kwotę 50 % wynagrodzenia miesięcznego o którym mowa w § 3 uchwały, do jej umorzenia potrzebna jest zgoda Burmistrza.
3. Do odraczania terminu zapłaty lub rozłożenia płatności na raty uprawnieni są kierownicy jednostek organizacyjnych gminy.
4. Do odroczenia terminu zapłaty lub rozłożenia płatności na raty na okres dłuższy niż 12 m-cy, potrzebna jest zgoda Burmistrza.
5. Przez wartość wierzytelności, o której mowa w ust. 2 rozumie się należność główną.
6. Organ właściwy do umarzania lub udzielania ulgi w spłacie wierzytelności, jest również uprawniony do umarzania i udzielania ulg w spłacie odsetek oraz innych należności ubocznych.
§ 8.1. Kierownicy jednostek organizacyjnych Miasta i Gminy Barlinek o których mowa w § 3 uchwały, przedstawiają Burmistrzowi sprawozdanie dotyczące umorzonych wierzytelności oraz udzielonych ulg wg stanu na dzień 30 czerwca i 31 grudnia każdego roku kalendarzowego – w terminie 30 dni od zakończenia okresu sprawozdawczego.
2. Sprawozdanie winno zawierać w szczególności określenie dłużnika, kwotę i tytuł wierzytelności, oraz termin płatności wierzytelności, a ponadto:
- przy odroczeniu – kwotę podlegającą odroczeniu oraz terminy płatności odroczonej wierzytelności,
- przy rozłożeniu na raty – kwotę podlegającą rozłożeniu na raty, liczbę rat, a także terminy płatności i wielkość poszczególnych rat.
3. Dane w sprawozdaniu wykazuje się narastająco od początku roku kalendarzowego.
§ 9. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Barlinek.
§ 10. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego.